کولر گازی، اسپیلت - دکتر فنی | تعمیرات پکیج و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی

آشنایی بیشتر با نحوه کار کولر گازی

کولر گازی چیست؟

کولر گازی در واقع ، سیستم مستقل تهویه مطبوع است که علاوه بر تنظیم دما امکان کاهش رطوبت محیط را هم دارد. کولرگازی در حالت سرمایش با پائین آوردن دما و رطوبت ، فضای مطبوع و مناسبی را برای افراد فراهم می کند.

کولرگازی از سیکل تبرید تراکمی جهت سیستم سرمایش و یا گرمایش استفاده می کند که شامل اواپراتور ، کندانسور ، کمپرسور و سیستم انبساطی است. اواپراتور دستگاه کولرگازی در داخل محیط خنک شونده و کندانسور و کمپرسور خارج از محیط خنک شونده قرار می گیرند تا گرمای جذب شده توسط اواپراتور بوسیله کندانسور از محیط خارج گردد.

کولرگازی می تواند بصورت یک پکیج یک تکه مانند کولر پنجره ای یا پرتابل باشند و یا به صورت دو تکه مانند کولرگازی اسپلیت باشد. کولرگازی دارای برند های متفاوتی هستند که هر کدام با تکنولوژی های متفاوتی تولید می شوند . در این بین برخی از برندهای نامعتبر هستند که عملکرد و کارایی واقعی را ندارند.

کولر گازی

انواع کولر گازی یا اسپلیت

به غیر از کولر گازی دیواری که همه ما آن را میشناسیم، انواع دیگری از کولر گازی وجود دارد که در ادامه به معرفی مختصر آن ها خواهیم پرداخت.

1- کولر گازی پنجره ای

این مدل از کولر گازی  جزو ابتدایی و ساده ترین انواع اسپلیت یا کولر گازی است. تمامی اجزای این سیستم به صورت یکپارچه بوده، بدین معنی که کمپرسور  و فن در یک پک قرار دارند. نام گذاری آن به این علت است قسمتی از دستگاه باید در محیط داخل و قسمت دیگر به سمت بیرون در مجاورت هوای آزاد قرار گیرد. کولر گازی های پنجره ای هم مانند سایر سیستم های تهویه مطبوع نیاز به سرویس و شارژ گاز دارند.

ویژگی های کولر گازی پنجره ای
 • دارای برق تک فاز هستند.
 • به علت یک تکه بودن به راحتی قابل حمل می باشند.
 • دارای مصرف برق بالایی هستند.
 • فضایی از خانه را اشغال نمی کنند (پشت پنجره نصب می شود)
کولر گازی پنجره ای

2- کولر گازی ایستاده

این مدل از کولر گازی از لحاظ ظاهری بزرگ تر از اسپلیت پرتابل است اما اسپلیت ایستاده پر قدرت تر بوده و برای محیط‌ های وسیع و در مقیاس صنعتی به کار گرفته می‌شود. همچنین یونیت خارجی که شامل کندانسور و کمپرسور است باید در بیرون و محل مناسب نصب گردد. معمولا مدل های بزرگ تر کولر گازی ایستاده نیاز به برق سه فاز دارند که در هنگام خرید باید به آن توجه نمود. ظرفیت آنها تا ۹۶۰۰۰ BTU می‌رسد.

مزایای کولر گازی ایستاده
 • طراحی زیبا و دلنشین
 • استفاده از کمپرسورهای اسکرال پر توان
 • مصرف پایین انرژی
 • دارای فیلتر تصفیه هوا و خوشبو کننده
 • قدرت رطوبت زدایی بالا
 • کم صدا و کم استهلاک
 • شروع به کار پر قدرت جهت خنک کنندگی و گرم کنندگی سریع

این سه بخش جزء اصلی ترین ها بوده و دارای زیر مجموعه های زیادی می باشند. هر کدام از این سه مدل مزایا و معایبی دارد که باعث می شود برای عده ای جذاب و برای افرادی فاقد جذابیت باشند.

کولر گازی ایستاده

چگونه کولر گازی مناسب انتخاب کنیم؟

امروزه با گرم شدن کره زمین و البته گرم تر شدن فصل تابستان وجود کولر حتی در مناطق سردسیر زمین نیز ضروری به نظر می رسد. در سال های اخیر در بحث سرمایشی در ایران، کولر گازی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که هنوز اقدامی برای سیستم برودتی منزل و محل کار خود نکرده اید و تمایل به استفاده از کولر های آبی ندارید، یا اینکه شرایط اقلیمی محل زندگیتان استفاده از کولرهای آبی را سخت کرده است، بدون تردید استفاده از کولرهای گازی گزینه بسیار مناسبی می باشد.

گروهی به اشتباه گمان می کنند که هزینه ای که بابت یک اسپلیت پرداخت می کنند، بیش از مبلغ یک کولر آبی است. اما در واقعیت اینطور نیست، مثلا شما هزینه ای که بابت یک کولر آبی 6000 پرداخت می کنید تقریبا برابر است با خرید یک کولر گازی، بنابراین با خیال راحت از خرید خود مطمئن باشید.

کولر گازی

ظرفیت کولر گازی چقدر است؟

اولین گام برای انتخاب محصول مورد نظرمان، تعیین ظرفیت متناسب کولر گازی برای منزل، محیط کار و یا هر مکانی که قصد داریم از آن استفاده کنیم، خواهد بود.

به طور کلی میزان سرمادهی کولر با معیار بی تی یو (British thermal Units) مشخص می‌شود. Btu در واقع واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. بنا به تعریف، هر Btu میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر، یک درجه از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند.

 Btu بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است و نه اینکه این کولر خنک تر است. بنابراین این اعداد در واقع همان توان سرماسازی به واحد زمان هستند که از فروشندگان می‌شنوید و هرچه این اعداد بزرگتر باشد، بدون تردید قیمت کولر نیز بالاتر می رود. بنابراین ظرفیت خنک کنندگی یا گرمادهی کولرهای دوکاره را می توان روی برچسب پشت کولر دید یا از روی کاتالوگ آن مطالعه کرد.

ظرفیت اسمی کولر گازی ها در همه برند ها بیشتر از ظرفیت واقعی آنها می باشد، که بر روی کارتن آن نوشته شده است. به این دلیل که ظرفیت اسمی در شرایط مطلوب و ازمایشگاه اندازه گیری شده ولی ظرفیت واقعی در واقع همان ظرفیتی هست که در منازل پس از نصب دستگاه نشان خواهد داد و همیشه کمتر از ظرفیت اسمی هست.

کولر گازی

مصرف برق کولرهای گازی چقدر است؟

در هنگام خرید به برچسب انرژی کولرهای گازی و اسپلیت توجه کنید. بازده انرژی کولرهای گازی برحسب EER تعیین می شود که نمایانگر تولید سرمایش به ازای هر واحد مصرف برق بر حسب وات و یا کیلووات به ازای واحد تولید سرمایش بر حسب Btu و یا Kw می باشد. واحد راندمان نیز But/W و یا Kw/Kw است. هرچه عدد EER بزرگتر باشد، تولید سرمایش به ازای یک وات و یا یک کیلووات توان مصرفی بیشتر خواهد شد. در استاندارد های ملی تجهیزات خانگی بر اساس نوع و ظرفیت، کولرهای گازی پنجره ای ملزم به داشتن نرخ بازده انرژی EER) 8 تا 8/9) یا بیشتر (برحسب Btu/W) هستند

برچسب انرژی در کولر گازی

برچسب انرژی صفحه ای حاوی اطلاعات مربوط به معیارها و مشخصات فنی در هر محصول و مقایسه آن با معیارها و مشخصات فنی مصوب است. اطلاعات مندرج بر روی برچسب باید به صورت خوانا و واضح باشد. برچسب باید هم بر روی دستگاه و هم بر روی کارتن در بسته بندی در محلی نصب شود که به راحتی قابل رویت باشد.

کولر گازی و اسپیلت
کولر گازی و اسپیلت

خدمات سریع

می دانیم که با توجه به اهمیت تاسیسات ساختمان، بروز اشکال در این سیستم ها می تواند باعث سلب آرامش شما عزیزان شود. بنابراین ما  ارائه خدمات سریع در کمترین زمان ممکن را سرلوحه کار خویش قرار داده ایم. دکتر فنی با بهره بری از 345 متخصص ماهر در زمینه های کاری خود توانسته است در اکثر مناطق شهر تهران، شعباتی دایر کند تا در کمترین زمان ممکن، به درخواست مشتریان عزیز پاسخگو باشد.

صرف هزینه کمتر

دکتر فنی با در نظر داشتن وضعیت اقتصادی کشور با منصفانه ترین تعرفه ممکن اقدام به ارائه خدمات تخصصی می نماید. در نظر داشته باشید دکتر فنی با تکیه بر دانش فنی بالا و استفاده از به روز ترین تجهیزات در صورت نارضایتی مشتریان خود از ارائه خدمات کارشناسان، گارانتی بازگشت وجه را در نظر گرفته است. از این رو بدون کوچکترین رسیک قیمت و کیفیت می توانید با ما در ارتباط باشید تا در حل مشکلات کنارتان باشیم.

کارشناسان متخصص

دکتر فنی بارائه خدمات به صورت تخصصی قصد دارد قدمی در جلوگیری از ارائه خدمات نادرست و پرهزینه توسط تعمیرکاران مبتدی و سودجو بردارد.همکاران ما از بهترین متخصصان صنعت تاسیسات در اقصی نقاط شهر تهران هستند،که دارای مدارک فنی حرفه ای مرتبط،حداقل ۵ سال سابقه کار و گواهی عدم سوع پیشنیه می باشند و نیز موفق به کسب استاندارد های دکتر فنی طی آزمونهای تخصصی و دوره ای شده اند.

ضمانت خدمات

دکتر فنی با ارائه تضامین مورد رضایت کارفرما که برای انجام هر چه بهتر پروژه صورت می گیرد، تلاش بر ایجاد آرامش و نداشتن استرس کارفرمایان عزیز دارد. ازجمله این تضامین می توان گارانتی ۳۰ روزه خدمات و تضمین بازگشت وجه در صورت نارضایتی مشتریان نام برد . ما همواره با توجه به حساسیت کار در زمینه تاسیسات و خسارات جبران ناپذیری که می تواند به وجود آورد، برای تمام خدمات خود ضمانتی در خور در نظر گرفتیم.

یک مشاوره خوب حق شماست

با ما تماس بگیرید تا رایگان شما را راهنمایی کنیم

مراحل انجام کار

از در خواست تا رضایت

مرحله اول

در این مرحله می توانید درخواست های خود مبنی بر نصب، سرویس و نگهداری و یا تعمیرات (پکیج، کولر گازی، تاسیسات و موتورخانه) خود را به صورت آنلاین در وب سایت  و یا به صورت تلفنی با کارشناسان فنی مجموعه ثبت نمایید.

مرحله دوم

کارشناسان دکتر فنی با در نظر گرفتن نوع دستگاه مورد نظر، برند تجهیزات و دستگاه، ایرادات احتمالی که موجب شده روند کار دستگاه با اخلال روبرو شود و لوکیشن، درخواست شما را به بهترین تکنسین واجد شرایط تخصیص می دهند.

مرحله سوم

توضیحات کامل از شرح خرابی به یکی از بهترین تکنسین های مجموعه دکتر فنی ارجاع داده می شود و ایشان جهت هماهنگی با شماره ای که در اختیار کارشناسان قرار داده اید تماس خواهد گرفت تا در زمان مورد نظر شما به محل مراجعه کند.

مرحله چهارم

تکنسین در زمان مقرر در محل حضور یافته و تمامی هزینه ها را برآورد می کند و به اطلاع مشتری می رساند، در صورت رضایت مشتری اقدام به انجام کار می نماید و بعد از انجام کار و دریافت گارانتی کتبی،هزینه به تکنسین پرداخت می شود.

مرحله پنجم

پس از اتمام کار توسط کارشناسان تیم خدمات، از طرف تیم ارزیابی مجموعه دکتر فنی، در جهت نظر سنجی و اطمینان از رضایت مشتری از خدمات مجموعه و رعایت اصول بهداشتی و فنی تماس گرفته می شود. تا از  روند کار اطمینان حاصل شود.

سوالات پرتکرار

هزینه تعمیرات کولر گازیی به عوامل مختلفی از جمله علت خرابی دستگاه، نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات و… بستگی دارد و بعد از عیب یابی و بررسی دستگاه توسط متخصص به شما اعلام خواهد شد. تمامی هزینه های دریافتی از شما منصفانه و تحت نظارت این مجموعه می باشد و پس از پایان کار هزینه از شما دریافت خواهد شد.

تمامی خدمات ارائه شده توسط این مرکز شامل 30 روز گارانتی می باشد و در صورت بروز مجدد مشکل، با اعزام مجدد تکنسین و بدون دریافت هزینه مشکل دستگاه را به صورت کامل برطرف می کنیم.

ثبت درخواست دریافت خدمات کاملا رایگان می باشد و شما میتوانید به صورت آنلاین و یا تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.

زمان مراجعه متخصص توسط شما تعیین می شود و باتوجه به اینکه نزدیکترین تعمیرکار باتجربه و واجد شرایط برای برطرف کردن مشکل دستگاه شما تخصیص داده می شود امکان ارائه خدمات در کمتر از چند ساعت فراهم است.

جلب رضایت مشتری و ارائه خدمات باکیفیت از مهمترین اهداف دکتر فنی می باشد و به همین دلیل تمام خدمات این مرکز شامل گارانتی 30 روزه می باشد. در صورتی که از خدمات ارائه شده توسط متخصصان ما راضی نباشید، مشکل از طریق واحد خدمات مشتریان پیگیری و رسیدگی خواهد شد.

دکتر فنی بر خلاف سایر برند های خدماتی که به صورت واسطه بین مشتری و تکنسین می باشند، توسط متخصصان خود ارایه خدمات می نماید.بنابراین ما بر روند ارایه خدمات نظارت کامل داریم.

ما میخواهیم انتخاب اول شما باشیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

کولر گازی و اسپیلت

تعمیر انواع کولرگازی و اسپیلت ، سریع و در محل شما

ما ۳۰ روز به شما گارانتی کتبی می دهیم.